top of page
BELVEDERE-01.png

UKŁON W STRONĘ KLASYCZNEJ ELEGANCJI

Szanowni Państwo,


Villa Wrzos & Belvedere, została wybudowana jako pałacyk myśliwski pod koniec XIX wieku, tak jak większość wyjątkowych architektonicznie budynków w niemieckiej wówczas miejscowości Bad Kudowa. Budynek wzniesiony został przy głównej arterii Kudowy, drodze prowadzącej od Parku Zdrojowego do Szczelińca i Błędnych Skał. 

Taka lokalizacja sprawiła, że budynek od samego początku stał się doskonałą oazą odpoczynku dla podróżującej w dorożkach arystokracji oraz pieszych turystów.

Obiekt stanowił również odskocznię dla lekarzy sanatoryjnych, którzy bawili i odpoczywali w wyjątkowych wnętrzach oraz unikatowej sali balowej z antresolą.

Obiekt pierwotnie nazwany został Glatzer Rose, tj. Róża Kłodzka - piękna żółta róża, która jest znana jako symbol Ziemi Kłodzkiej od stuleci. Po wojnie budynek został ograbiony i zaniedbany, przechodził w kolejne ręce, w tym zgodnie z ówczesną polityką i nomenklaturą do FWP jako "Świt" a następnie "Wrzos". Transformacja systemowa i całe lata 90-te były kontynuacją dewastacji oraz grabienia budynku, który nie mógł znaleźć nowego właściciela.

 

Dopiero w 2000 roku obecni właściciele rozpoczęli jakże żmudny i zawiły proces kompleksowej renowacji historycznych wnętrz willi. Dziś budynek powoli wraca do pierwotnej świetności, łącząc klimat i atmosferę XIX-wiecznej rezydencji ze standardami współczesnych trendów hotelarstwa.

Etymologia nazwy - dlaczego Belvedere ?

Z języka włoskiego (bello – piękny, vedere – widzieć) oznacza piękny widok.

Nazwa Belvedere jest pochodną usytuowania willi na mapie miasta. Ten XIX - wieczny budynek wzniesiony został na styku głównych szlaków turystycznych, na wysokości 420 m.n.p.m., w dzielnicy Kudowa Górna, obręb Nowy Zdrój. Takie umiejscowienie zapewnia piękne widoki na otulinę Parku Narodowego Gór Stołowych, Trasę Stu Zakrętów oraz Świński Grzbiet.

Belvedere jest pojęciem szeroko rozpowszechnionym zarówno w architekturze, jak i literaturze. W architekturze, belvedere jest zwykle zlokalizowany na wyższym poziomie budynku, takim jak wieża, balkon lub taras, i jest zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić jak najlepsze widoki na panoramę okolic. Wiele belvederów jest zbudowanych w miejscach, które są szczególnie atrakcyjne z powodu pięknych krajobrazów, takich jak góry, wodospady lub doliny. W wielu przypadkach belvedere jest częścią większej budowli, takiej jak pałac lub rezydencja, i jest zaprojektowane jako miejsce relaksu i odpoczynku dla właścicieli i ich gości.

 

W literaturze belvedere jest często używany jako metafora dla pozycji obserwacyjnej, z której można patrzeć na świat, ale bez uczestnictwa w jego wydarzeniach. W tym kontekście belvedere jest często używany jako symbol niezależnego i bezstronnego spojrzenia na świat, które pozwala na uzyskanie szerszej perspektywy i lepszego zrozumienia rzeczywistości.

 

W sztuce belvedere często jest wykorzystywany jako motyw, który umożliwia artystom przedstawienie pięknych i uderzających krajobrazów oraz uchwycenie niezwykłych i unikalnych widoków na świat.

 

Można powiedzieć, że belvedere jest symbolem połączenia estetyki i funkcjonalności. Z jednej strony jest to miejsce, które oferuje niezapomniane widoki i piękne doznania, z drugiej strony jest to miejsce, które pozwala na odpoczynek, relaks i ucieczkę od codzienności.

W każdym przypadku belvedere jest miejscem, które warto odwiedzić.

Mamy nadzieję, że uda się Nam spełnić Państwa oczekiwania.

bottom of page