top of page
BELVEDERE-01.png

UKŁON W STRONĘ KLASYCZNEJ ELEGANCJI

Szanowni Państwo,


Willa WRZOS & Belvedere, została wybudowana jako pałacyk myśliwski pod koniec XIX wieku, tak jak większość wyjątkowych architektonicznie budynków w niemieckiej wówczas miejscowości Bad Kudowa. Budynek wzniesiony został przy głównej arterii Kudowy, drodze prowadzącej od Parku Zdrojowego do Szczelińca i Błędnych Skał. 

Taka lokalizacja sprawiła, że budynek od samego początku stał się doskonałą oazą odpoczynku dla podróżującej w dorożkach arystokracji oraz pieszych turystów.

Obiekt stanowił również odskocznię dla lekarzy sanatoryjnych, którzy bawili i odpoczywali w wyjątkowych wnętrzach oraz unikatowej sali balowej z antresolą.

Obiekt pierwotnie nazwany został Glatzer Rose, tj. Róża Kłodzka - piękna żółta róża, która jest znana jako symbol Ziemi Kłodzkiej od stuleci. Po wojnie budynek został ograbiony i zaniedbany, przechodził w kolejne ręce, w tym zgodnie z ówczesną polityką i nomenklaturą do FWP jako "Świt" a następnie "Wrzos". Transformacja systemowa i całe lata 90-te były kontynuacją dewastacji oraz grabienia budynku, który nie mógł znaleźć nowego właściciela.

 

Dopiero w 2000 roku obecni właściciele rozpoczęli jakże żmudny i zawiły proces kompleksowej renowacji historycznych wnętrz willi. Dziś budynek powoli wraca do pierwotnej świetności, łącząc klimat i atmosferę XIX-wiecznej rezydencji ze standardami współczesnych trendów hotelarstwa.

Etymologia nazwy - dlaczego Belvedere ?

Z języka włoskiego (bello – piękny, vedere – widzieć) oznacza piękny widok.

Nazwa Belvedere jest pochodną usytuowania willi na mapie miasta. Ten XIX - wieczny budynek wzniesiony został na styku głównych szlaków turystycznych, na wysokości 420 m.n.p.m., w dzielnicy Kudowa Górna, obręb Nowy Zdrój. Takie umiejscowienie zapewnia piękne widoki na otulinę Parku Narodowego Gór Stołowych, Trasę Stu Zakrętów oraz Świński Grzbiet.

Architektonicznym przeznaczeniem belvedere jest zapewnienie pięknego widoku. Wierzymy, że tak właśnie jest w przypadku naszego obiektu oraz samej Kudowy.

Mamy nadzieję, że uda się Nam spełnić Państwa oczekiwania.

Picture 02_001
press to zoom
ul_1_Maja_Kudowa_Zdroj_5466946
press to zoom
ul_1_Maja_Kudowa_Zdroj_5688103
press to zoom
ul_1_Maja_Kudowa_Zdroj_3495679
press to zoom
Postkarte Bad Kudowa 2b
press to zoom
341938
press to zoom
236702
press to zoom
WRZOS Swit
press to zoom
Belvedere Heuscheuer
press to zoom
gasthaus glatzer rose kudowa 1915 rok
press to zoom
szczeliniec 1902
press to zoom
park zdrojowy
press to zoom
1/1
bottom of page